Co jsou orgánové hodiny?

Nejlépe to vyjádřili Číňané. Člověk žije z hodiny na hodinu a stav jeho organismu se postupně mění. V našem organismu jsou zakódované biologické rytmy, které se opakují každý den, měsíc, rok. Všechny tyto děje v těle řídí biologické hodiny a kromě nich existuje mnoho budíků, které řídí činnost plic,ledvin, jater a ostatních orgánů. Cirkulaci energie v organismu lze znázornit během 24hodinového cyklu. V souvislosti s cyklem energie v drahách lze ke každému orgánu v období jeho maximální aktivity přiřadit jiný orgán s minimální energetickou aktivitou. Z toho vyplývá, že jakékoli ovlivnění orgánu bude mít opačný vliv na orgán s ním spojený. 

Sílu biorytmů můžeme sledovat nejlépe v době nemoci. Při každé chorobě dochází ke kolísání příznaků. Podíváme se do lékařských statistik, zjistíme, že doba návštěv pacientů u lékaře s určitými problémy kopíruje téměř přesně orgánové hodiny.

Např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastěji v noci, srdeční záchvaty kolem poledne.

23.–1. hodina

Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

1.–3. hodina

Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

 3.–5. hodina

V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

5.–7. hodina

V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňování, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Je vhodné pít hodně čaje.

7.–9. hodina

Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitaminy. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

9.–11. hodina

V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol! Vhodné je ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

11.–13. hodina

Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

13.–15. hodina

V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15.–17. hodina

Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.

17.–19. hodina

V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

19.–21. hodina

Do činnosti se dostává obal srdce - krev. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krémů na bolestivá místa.

21.–23. hodina

Doba činnosti „tří zářičů“ – tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.