Křečové žíly

Ptáte se: proč zrovna já???

Co se s tím dá dělat? Možná si kladete právě tyto otázky. Možná Vás tyto problémy netrápí, ale znáte to: nikdy neříkej nikdy...

Křečové žíly neboli varixy nevzniknout jen tak ze dne na den. předně bychom měli vědět, že v dolních končetinách je dvojí žilní systém, a to hluboký, který je očím neviditelný a povrchový. 

Právě na povrchový žilní systém si můžeme sáhnout, v něm také varixy vznikají. Je vidět na první pohled. Není to pouze problém zdravotní , ale také kosmetický a estetický.

Trápí to zejména ženy okolo padesátky, ale lékaři se setkávají v ordinacích i mnohem mladšími pacientkami. Příčinou tvorby varixů je zvyšující se a narůstající žilní tlak, způsobený často zpětným tokem krve v žilách. Tomuto zpětnému proudění krve by měly zabránit chlopně, ovšem pokud jsou žíly např. rozšířené, tak chlopně svoji funkci "záklopky" neplní nebo ji neplní tak dobře, jak by měly. Tenká žilní stěna si z dlouhodobého hlediska se zvýšeným průtokem krve neporadí, není elastická, takže se zvětší a je na světě varix.

Rizikové faktory: vyšší věk, rodinná dispozice, nadváha, práce ve stoje, nedostatek pohybu, u mladších žen v těhotenství.

Pokud se chcete varixům vyhnout (při dědičné dispozici je to těžké), poraďte se s lékařem, poslechněte rady a snažte se omezit práci ve stoje. Dopřejte si dostatek pohybu, zejména jízda na kole, plavání, indiánský běh, chůze, masáže, autotrakční lehátko... Při sezení střídejte polohy a snažte se nohy nekřížit, abyste netvořila překážku zdravenému krevnímu oběhu. Při nadváze, snažte se snížit svou hmotnost, aby nohy nemusely nést tak velkou zátěž.

Klidně se večer koukejte na televizi a nohy dáte do vyvýšené polohy. Podporou mohou být i elastické zdravotní punčochy, které vytvářejí potřebnou kompresi.

Jak se křečové žíly léčí? Pokud lékař potvrdí vaši domněnku, navrhne v zásadě dvojí typ léčby, a to konzervativní a chirurgickou.

Konzervativní léčba se nasadí, kdy ještě nemoc - varixy, není plně rozvinuta. Neřeší příčiny, jen zmírňuje obtíže. Oproti tomu se operace doporučuje tehdy, když nohy často a intenzivně bolí, nebo když hrozí další zdravotní komplikace, případně představují estetický problém. 

Já na varixy doporučuji bylinné preparáty  ve formě krémů, kapslí nebo kapek dle diagnostiky. Máte-li případaně zájem o konzultaci, obrať te se na mne, s výběrem pomohu.