ADAPTACE NEBO STRES

Schopnost adaptace je základní podmínkou úspěšného vývoje. Je to stěžejní stav pro přežití. Pokud nedokážeme reagovat, nejlépe kladně, na změnu našich životních podmínek, jsme vyřízení, proud, tok života nás smete jako tsunami.

Naše tělo má přirozené schopnosti přizpůsobit se na změně. Někdy to jde ale ztěžka. Čím to? Stresem. Určitá hladina stresu je zdravá, protože nenechá mechanismy zahálet (mez hormeze). Pokud je překročena začíná přemíra stresu a tělo i mysl začne poškozovat. Adaptovat se na zvýšenou hladinu stresu je evoluční výzvou naší doby. Kdo toho není schopen, ten se časem zblázní. Neschopnost adaptace - přizpůsobení se změnám se projevuje nejdříve jako úzkost, deprese, pocitem nicoty a beznaděje. Následuje už jen diagnoza chronický únavový syndrom, nemoc, invalidita...a ???

Pomoc z říše rostlin - ano máme řadu rostlin, které schopnosti akceptace a adaptace podporují. Zvyšují odolnost vůči stresovým situacím a po stránce psychické vyrovnat se změnou a přijmout ji. Jsou to adaptogeny, biostimulátory, rostliny dlouhověkosti a nesmrtelnosti.Účinné látky z těchto rostlin udržují rovnováhu hormonálního a imunitního systému, mají tonizující, posilující vliv na organismus a zvyšují jeho odolnost oproti stresu, zátěži, úzkosti či tělesné únavě.

Příkladem: ženšen pravý,eleuterokok ostnitý, klanopraška čínská, parcha saflorová, rozchodnice růžová, bazalka posvátná, kozinec blanitý, kustovnice čínská, lékořice lysá, pazvonek chloupkatý.

Účinky: